Antikoncepce

Antikoncepce

Antikoncepce

Co dělají generace žen pro to, aby se vyhnuly nechtěnému početí? Co doporučují gynekologové a jaké jsou dnešní trendy? Za posledních 15 let klesl počet uživatelek antikoncepce v Česku na polovinu. Vrcholu spotřeba dosáhla v roce 2007, kdy ji používalo přibližně 1,2 milionu žen. Od té doby ale čísla stabilně klesají. Máme dostatek informací o tom, co v ženském těle HA doopravdy způsobuje? A existují i jiné bezpečné a šetrné alternativy, které dokáží úspěšně zamezit těhotenství?

Ludmila Lázničková

Rozhovor na téma Antikoncepce
gynekoložka, Centrum naděje a pomoci (CNP)

Adéla Kazdová

Rozhovor na téma Antikoncepce
spoluzakladatelka Nehormonálka.cz

Kojení - názor odborníka:

Ludmila Lázničková

Gynekoložka, Centrum naděje a pomoci (CNP)

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
V Brně v CNP pomáháme rodičům, matkám, celým rodinám. Snažíme se pracovat i s náctiletými děvčaty, třeba pro ty máme celotýdenní program Být sama sebou. Pomocí testů a her se při kurzu řeší menstruace, antikoncepce, partnerství, sebepojetí. Také nabízíme programy o sexualitě v manželství, přípravu na mateřství, podporu při kojení.
Ludmila Lázničková

Pro ty, co touží po miminku, zase máme program Neplodnost: příčiny, řešení. 

Gros jsou pro nás zákonitosti přirozené plodnosti, přirozeného plánování rodičovství. Je to založeno na uvědomění, zda jsem, nebo nejsem otevřen/a početí s ohledem na sociální situaci, zdraví a tak dále. Pakliže je pro partnery početí v daný moment problém, vzděláváme lidi ve způsobech, jak se mu vyhnout - čili v takzvaném “negativním plánování rodičovství”. 

Přirozená plodnost

Při něm můžu respektovat a využívat, co je lidem přirozeně dáno (tj. přirozená neplodnost část cyklu), nebo budu nějak té přirozené plodnosti bránit: chemicky, bariérově, hormonálně, mechanismem nitroděložního tělíska - tyto metody jsou tzv. antikoncepční. 

Každá antikoncepční metoda má svoje zádrhele. My se snažíme lidi naučit lidi chápat skutečnou plodnost, opustit třeba mýtus, že zdravý cyklus je 28. Většina žen, má ovulaci nikoli 14. den, ale později, někdy mezi 15.-20. dnem cyklu. Ta nejsnazší a nejpřirozenější metoda je symptotermální, kdy sleduji své příznaky, zejména hlen hrdla děložního (průsvitný, lepkavý, tažný atd.). Žádná žena by se neměla bát otřít a podívat na toaletní papír. Zásadní ukazatel je v této metodě také měření bazální teploty: je to dutinová teplota, nejlépe je měřit ji v klidu a přímo v pochvě. V ústech mohou teploty více oscilovat. 

Mladší ženy: potenciál symptotermální metody

Když mi přijde 16-17leté děvče s nepravidelným cyklem, tak stejně ta symptotermální metoda má skvělý diagnostický potenciál.

I takto mladá děvčata se dokáží motivovat a sledovat se, naučit se poznávat. Lepší se jim tím i sebevědomí či partnerské vztahy. 

Znalost o metodě se mezi gynekologii zvyšuje. V 90. letech nebyl jediný lékař či lékařka, kdo toto řešil. Pro mě byla opora v prof. Freundlovi v Düssledorfu. Dnes proudí k lékařům osvěta přes porodní asistentky, fyzioterapuety a pomáhající profese. 

Celostní přístup

Diagnózy kolem reprodukce (nepravidelný cyklus, PMS), dost často souvisí s návyky žen: pohyb, jídlo, spánek. I jejich změnou můžeme docílit úpravy cyklu.

Pomůže nám opět “symptotermálka”, díky níž skutečně pochopíme cyklus a jeho případné výkyvy. Diagnosticky taky používáme klasicky ultrazvuk, hormonální profilaci. 

Rozhodně není třeba řešit problémy s cyklem jeho zastavením, potlačením či hormonálně. Třeba takové PMS je často nedostatek hořčíku, problémy se štítnou žlázou a tak dále. To všechno zjistíme kombinací různých diagnostických metod. 

PODCASTY

Celé téma si můžete poslechnout v podcastu spojujícím oba pohledy na věc a některé další zajímavosti. Snad vás naše nové propracovanější audio bude bavit!

Kojení - zkušenost jedné z vás:

Adéla Kazdová

Spoluzakladatelka Nehormonálka.cz

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Mám zkušenost s oběma typy antikoncepce. V 16 jsem začala s antikoncepcí hormonální, začala jsem ji brát kvůli aknózní pleti. Pak jsem měla psychické potíže a skončila až u antidepresiv. Dodnes je dost žen, které se bojí nehormonálních metod, přitom jsou účinné a nemají vedlejší účinky, které jsou už u HA dobře známé. Na základě své zkušenosti a zkušenosti dalších žen, jsme s kolegyněmi založily spolek Nehormonálka.cz. Sestavila jsem také knihu Život bez hormonální antikoncepce složenou z příběhů žen.
Adéla Kazdová

Zkušenost s hormony

Když mi kvůli pleti lékař HA v 16 předepsal, byl poměrně osvícený, udělal mi krevní a jaterní testy (HA může způsobovat vážné problémy jater i trombózy atd.).

Používala jsem HA několik let kvůli pleti a pak i jako ochranu před početí ve vztahu.

Po rozchodu s přítelem jsem léky vysadila a pocítila v prvním roce obrovské psychické výkyvy. Začala jsem být depresivní, chodila na terapie a skončila až u antidepresiv.

Až asi po třech letech od vysazení jsem se cítila lépe a začala jsem více cítit a prožívat svůj cyklus. Předtím jsem byla hodně mužská, jezdila na kole, objevovala svět kolem, na svoje nitro a tělo jsem se nesoustředila.

Kombinace nehormonálních metod

Dopady HA jsou velice komplexní: mluví se i o zadržování vody, vlivu na libido. HA ovlivňuje mozek, vaječníky, celý cyklus, celé tělo. Proto se dnes více žen poohlíží po jiných metodách. 

Velice se mi zamlouvá kombinace metod. Hodně propaguju symptotermální metodu (měření bazální teploty a sledování dalších symptomů jako vaginální hlen). Sledování probíhá jen po menstruaci, dokud se teplotně nepotvrdí ovulace. Bývá to něco přes dva týdny monitorování. Žena se o svém cyklu dozví hodně informací. Může to obecně podpořit její zdraví, když si dříve všimne abnormalit. 

A kombinování, třeba s pesarem, diafragmou, dámským kondomem, spermicidními krémy, je úplně skvělé. Symptotermální metoda je sestavená vědci již od 80. let. Nicméně jiné skupiny odborníků ji rozporují. Gynekologové ji příliš neznají. Ale i ti dnes kromě pilulek nabízejí i další metody, jako jsou nitroděložní tělíska. Ta existují hormonální i nehormonální, různého složení. Některá jsou z mědi, ze zlata, stříbra. Měď hodně mění prostředí v děloze, ničí spermie, je založená na potratovém efektu. Záleží proto na ženě, jak k tomu přistoupí. 

Hormonální varianta tělíska zase ovlivňuje přímo reprodukční orgány, nejde jako pilulky přes trávicí systém.

A jaké jsou trendy?

Je více typů pesarů. Máme to díky nim jako ženy zpět v rukou.
Hodně pokroku nastalo i u nitroděložních tělísek: kulička, T-tvar, různé materiály, hormonální i nehormonální.
Symptotermální metoda je už více v povědomí žen.
Více se ví o zadržování vyvrcholení, ale je zde třeba mít sexualitu hodně dobře “v paži” a navzájem se znát.
Velký skok je v popularitě vasektomie - přerušení chámovodů. Často se neví, že je to změna vratná.

Přinášíme vám osobní svědectví i odborné pohledy, které jsou nejen informativní a obohacující, ale taky podpůrné. Protože je fajn si někdy připomenout, že v tom nejsme samy. 

REPRODUKTOR

Témata dalších rozhovorů

Endometrióza

Diagnostika, možnosti léčby na míru a prevence
MUDr. Jan Kümmel a Misha Lebeda

IVF a asistovaná reprodukce

Inseminace, IVF, stimulace cyklu.
MUDr. Štěpán Machač a Ivana Bojtošová.

Hysterektomie

Život bez dělohy, operace a následná léčba
MUDr. Karel Fousek a Eva Skalická

Ztráta miminka

Samovolný potrat, interrupce
PhDr. Lucie Lebdušková a Klára Svobodová

Porodnické násilí

Neinformování, nerespektování přání, vyhrožování
Anna Štefanidesová a Anna Neumanová

První menstruace, menarché

První návštěva u gynekologa
Kamila Němečková a Barbora Chvátalová
březen 2024

Porody doma a porodní centra

Porodní domy, porodní asistenky a domác porody
MUDr. Ondřej Šimetka a Andrea Němcová
duben 2024

Bonusový rozhovor

Klára Šimáčková Laurenčíková
Rozhovor se zmocněnkyní vlády pro lidská práva.
duben 2024

Sexualita v mateřství

Sexuální spokojenost žen s malými dětmi
Mgr. Kristina Zemánková a Lilia Khousnoutdinova
květen 2024

Kojení

Laktační poradenství, podpora kojení v rámci systému zdravotní péče ČR
Josef Pavlovic a Julie Slocombe
červen 2024

Antikoncepce

Nehormonální a hormonální antikoncepce, STM
MUDr. Ludmila Lázničková a Adéla Kazdová
červenec 2024