V českých nemocnicích se zvyšuje počet tzv. center porodní asistence. Nabízejí individuální péči ženám s nízkým rizikem komplikací. Zájem o ně roste, nabízí respektující prostředí a soukromí, ale zároveň zachovávají bezpečí a okamžitou dostupnost lékaře či operačního týmu. Proto v dnešním díle promluví gynekolog a porodník Petr Holba, který takové centrum pomáhá budovat v litoměřické porodnici a prezidentka Unie porodních asistentek Magda Ezrová, jež má za sebou mj. i praxi v soukromém centru porodních asistentek v Amsterdamu.
MUDr. Petr Holba
Magda Ezrová
CPA - názor lékaře:
Petr Holba
Zástupce primářky porodnického oddělení a vedoucí lékař Centra porodní asistence v litoměřické nemocnici.
Začínal jsem v Příbrami u prof. Chudáčka, kde probíhalo hezké porodnictví, měl špičkové porodní asistentky. Pak začalo být dojíždění z Litoměřic složité, teď pracuji tam, kde bydlím. Nyní je čas na novinky, o rodičky se totiž bojuje, konkurence roste, jak porodnost klesá. nestačí si dát ceduli CPA na dveře.
Nestačí dát ceduli CPA na dveře
V září 2023 jsme si ceduli pověsili, ale můj závazek je standardy stále posouvat.
Jsem zatím rád, že mi nedali lidi výpovědi, protože to od nich vyžaduje změny a vystoupení z komfortní zóny: přestaly se dělat rutinní zákroky, nástřihy, nezavádí se kanyly “mezi dveřmi”.
Mám špičkovou primářku Peru Hejtmánkovou, která mě podporuje. Žena šéfová je skvělá volba a máme dobrý tandem. Je to právě ona, která změnám dala průchod. Z kolegů mě inspiruje třeba prof. Zikán z Bulovky nebo senátor Ondřej Šimetka. Jinak se dívám hodně do Anglie a do Skandinávie, zejména z hlediska kontinuální péče.
Už na příjmu jsou vidět změny
Chyběla nám dřív trpělivost, hodně jsme dbali na to, aby žena byla fyzicky ok, ale utíkala nám psychická stránka. Mnohdy si personál ani neuvědomoval, že vytváří nátlak.
Nyní si říkáme: vraťme ženám jejich sílu, nedívejme se na ně jako na patologické, je 5 % žen, u nichž se intervenovat musí. Ale nemusíme tento přístup aplikovat na zbylých 95 % zdravých rodiček a nízkým rizikem. Je důležité ženám dát možnost, aby se rozhodly, jak si to přejí. Je jasné, že při abrupci placenty, kdy žena masivně krvácí, se bude rozhodovat ve prospěch svého zdraví a přežití všech.
Změnili jsme přístup k rodičkám. Nese to viditelné změny. Už na příjmu jsou patrné: nezavádíme kanyly zbytečně (dostanou ji jen ženy po sekcích, s historií výrazné krevní ztráty a dalších potížích), veškerá dokumentace se řeší předem a ne až na příjmu, jsme otevřeni porodním plánům, trochu jsme jsme upravili síto na nízkorizikové rodičky, abychom měli víc jasno. Také jsme dostali porodní gauč, ten umožňuje střídat polohy, za to jsem moc vděčný. Už dříve se na sálech vyskytovaly míče a stoličky, ale spíše jsme ženy tak nějak nasměrovali na porodnickou kozu, co kdyby náhodou. Je ale více a více žen, které chtějí rodit jinak.
Méně je více
Paradox je, že po svém týmu toho chci vlastně méně. Chci aby upustili od intervencí a dopřáli jim čas. Třeba rutinní oxytocin nebo vaginální vyšetření se omezují na nezbytné minimum.
Musíme si ženu vyšetřit na vstupu a zhodnotit čípek, branku. Neděláme třeba ani rutinně protržení vaku blan. Dříve se voda píchala třeba na pěti centimetrech a vlastně se ani nevědělo proč. Máme také komunitní porodní asistentku, která řeší aromaterapii a bylinky a napářka jsou mnohem samozřejmější součástí porodního procesu u nás.
V návaznosti na změnu u porodu musí být i následná péče o novorozence, tj. mění se přístup k odnášení dětí, koupání, měření atd. Nechváváme novorozence na břiše, podporujeme plný bonding (když je dost dlouhý pupečník), dotepáváme pupečník, řešíme milking, chceme resuscitovat mezi nohama maminky na speciálním přístroji přímo na pupečníku. V tomto je můj vzor Hynek Canibal z Havířova, s nímž konzultuji velice často.
Naše klientky
Máme asi 30 % pacientek, které za námi cestují ze středních Čech a Prahy, zbytek je z regionu severních Čech. To jsou vzdělané ženy, které mají načteno, vědí, co chtějí.
Máme i některé anglicky mluvící klientky, ty většinou mají vlastní porodní asistentku. Jdeme po malých krůčcích, musíme hledat lidi, kteří jsou ochotni ptát se rodících, jak to chtějí, nehledat patologie, kde nejsou. Ta vůle a poptávka žen samotných je opravdu klíčem ke změně.
CPA - názor porodní asistentky:
Magda Ezrová
Porodní asistentka, maminka dcery Aničky, viceprezidentka UNIPA, koordinátorka Odborné sekce. Zabývá se antropologií porodu a potřebami žen v raném mateřství.
CPA bývá poblíž porodnic, v Česku jsou většinou jejich součástí. Měly by být územím porodních asistentek. Rodící ženy by měly být nízkorizikové. V zahraničí více řeší evropské standardy CPA. U nás porodní asistentky vždy pracují pod indikací lékaře, což je třeba v Holandsku jiné. Tam pečují porodní asistentky úplně o ženy autonomněji. Největší benefity pro kvalitu porodu s sebou nese kontinuální péče o ženu porodní asistentkou a právě ta se s našimi centry tak běžně nepojí. Že by žena chodila do CPA celé těhotenství.
Kroky směrem k opravdovému CPA
V českých CPA sice pracují porodní asistentky dál pod indikací lékaře, ale rozhodně se zde bere ohled na potřeby ženy, probíhá zde méně rutinních zákroků, dbá se na měnění poloh, intimitu a volnost. To jsou principy, která se naše CPA snaží dodržovat.
Ta česká pracoviště se dost různí, nemají jednotné postupy, ale podnikají kroky tím směrem, mění se přístup, často si změní název. Já jsem pracovala ve Vrchlabí v roce 2010-2013, kdy ta porodnice fungovala jako CPA, taky v Rakovníku. V názvu to tato místa sice nikdy neměla, i když tam chodí porodní asistentky pečovat o své klientky, ale fungovala jako CPA.
Nejdůležitější je hledat tu linii, kdy už končí kompetence porodní asistentky. V Holandsku na to existuje seznam indikací, který definuje, co přesně se v které situaci musí dít. A všechna CPA jej jednotně využívají. To holandské bylo malé, byly tam barevné pokojíčky, na druhé straně bylo zázemí pro porodní asistentky, kdy se domlouvaly, kdo kdy jede za ženami a řešily probíhají porody.
Progresivní Morava
Můj sen je, že jednou budu pracovat v centru porodní asistence.
Myslím, že první opravdové CPA vznikne v Brně nebo v Ostravě, kde opravdu přenastavují systém péče, ale hodně mění i to prostředí. Můj tip, že první opravdové CPA vznikne tam. Co se týče Prahy, blízko tomu je Bulovka, ti byli průkopníky, Apolinář se teď snaží i přes častější patologie a závažné stavy.
Přinášíme vám osobní svědectví i odborné pohledy, které jsou nejen informativní a obohacující, ale taky podpůrné. Protože je fajn si někdy připomenout, že v tom nejsme samy.
REPRODUKTOR
Témata dalších rozhovorů