Hysterektomie

Hysterektomie

Hysterektomie

Hysterektomie, čili odstranění dělohy je jeden z nejčastějších gynekologických chirurgických zákroků, ročně jich v Česku proběhne na 20 tisíc. Operace je mnohdy záchranou života, ale znamená i ztrátu plodnosti, riziko předčasného přechodu a další zdravotní komplikace. Jak se žije ženám bez dělohy a co pro ně znamená ztráta životodárného orgánu? Proč vlastně k takové operaci dochází a co se všechno v životě po takovém zákroku změní?

MUDr. Karel Fousek

Rozhovor na téma Hysterektomie
Celostní gynekolog z Městské nemocnice Ostrava

Eva Skalická

Rozhovor na téma Hysterektomie
Členka pacientské organizace Veronica

Hysterektomie - názor odborníka:

MUDr. Karel Fousek

MUDr. Karel Fousek je celostní gynekolog z Městské nemocnice Ostrava.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Hysterektomie by měla být spíše posledním řešením, je třeba k ní přistupovat s velkým respektem, což se naštěstí děje. Počty operací pomalu klesají. Celá řada diagnóz se dnes již řeší tzv. konzervativně bez operace. Nejčastější důvody hysterektomie bývají: nepravidelná děložní krvácení, která se nedé řešit léky, děložní myomy a bolesti, prolapsy (sestup orgánů malé pánve) a všemožné typy rakovin.
MUDr. Karel Fousek

Trend je laparoskopie i robotika

Typů hysterektomie je několik: tzv. supracervikální - odstranění těla dělohy bez hrdla a vejcovodů. Ta je celkem vzácná a provádí se nejvíce u život ohrožujícího krvácení po porodu. 

U dalších typů se odstraňuje děloha i s vejcovody a v případě rakovinných diagnóz i s vaječníky. Doporučuje se odstraňovat dělohu i s vejcovody, snižuje se s ním i budoucí riziko rakoviny vaječníků, což je vzácná ale agresivní rakovina.

Operace samotná se prováděla dříve primárně břišním řezem (abdominálně), dnes je častější šetrnější laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie, či metody totálně laparoskopického odstranění. Nejnověji se využívá i robotická operativa, která má velký smysl u onkologických diagnóz, protože robot dokáže s velkou přesností operovat i v okolí dělohy (např. mízní uzliny).

Někdy stačí léky

Jaká nová řešení místo odstranění dělohy existují? Myomy, které se vyskytují u 30 -50 % všech žen, bývají různě veliké a mají různé následky, se dříve odstraňovaly často hysterektomií, pakliže měla žena reprodukci již za sebou.

Dnes se myomy sledují na ultrazvuku a řeší se až když způsobují nějaké výrazné potíže (např. symptomy jako nepravidelné krvácení). Zde je možné ženám pomoci léky, preparátem, který navozuje umělou menopauzu, ale zároveň doplňuje estrogen a progesteron, aby přechod neměl v příliš brzkém věku některé své negativní důsledky, jako je řídnutí kostí. Má-li žena při myomech i bolesti, tento lék jí však nepomůže. Zde se proto i dnes přistupuje k hysterektomii.

Obecně platí, že čím dříve v životě ženy se provede hysterektomie, tím více stoupá riziko budoucího prolapsu. Děloha totiž funguje v pánvi jako takový “špunt”, drží nějakou statiku. Do místa po děloze se pak mohou tlačit další orgány, může vést k inkontinenci a zhoršení kvality života. A co se týče hormonů, je-li prováděna před přechodem, snažíme se zachovat vaječníky kvůli produkci hormonů (pokud tedy nejde o onkol. indikaci, BRCA mutaci atd., kde je odstranění vaječníků nutné). Pokud odstraníme i vaječníky, dodáme ženě hormonální kompenzační léky (HRT). Ženám při přechodových potížích může pomoci i akupunktura, hormonální jógová terapie.

Hysterektomie sexualitu přímo neohrožuje, záleží na psychice

Dalším obávaným následkem hysterektomie je narušená sexualita. Ano, k nějaké změně v sexualitě docházet může, ale sexualita souvisí výrazně právě s psychikou a zdravím pánevního dna. Například žena, kterou hysterektomie zachránila před rakovinou, cítí spíše úlevu a sexualní život se jí může naopak zlepšit.

Bohužel my jako lékaři někdy nemáme tolik prostoru, abychom zjistili, jaké mají ženy obavy a stesky. Nedávno jsem absolvoval psychologický kurz, který mi hodně otevřel oči. Došlo mi, že my se na lékařské fakultě téměř neučíme o psyché, tedy kromě psychiatrie a medikace psychiatrických diagnóz. Nicméně základní psychologické principy se neučíme, tudíž na ně není kladem důraz a nás při setkání s pacienty ani tolik nezajímají, když je neznáme. Přitom komunikovat emoce kolem nemoci je zásadní. Ty nezpracované mohou mít své následky na našem zdraví. 

Celostní gynekologická klinika v Ostravě

V současnosti plánuji otevřít v Ostravě novou kliniku zaměřenou na komplexní zdraví  a wellbeing žen, buduji si síť kontaktů mezi psychology a fyzioterapeuty, jimiž doplním gynekologickou péči.

Zdraví není jen nepřítomnost nemoci, ale je to wellbeing v oblasti fyziologické, sociální, psychologické. Já přidávám ještě energetickou a spirituální oblast.

Nemoc je vodítko, které nám může pomoci rozklíčovat další aspekty našeho života. Jsou to kontrolky, které nám mají říct: je to, jak se chováš ke svému tělu a duši ok? Sám jsem sedm let bojoval s gastroezofangyálním refluxem, podstoupil jsem mnoho gastroskopií, bral jsem léky. Začal jsem ale řešit víc možné psychické příčiny svých potíží postupně odezněly. Myslím, že hodně platí starý citát “nejsi-li schopen změny, nemůže ti být pomoženo.”

PODCASTY

Celé téma si můžete poslechnout v podcastu spojujícím oba pohledy na věc a některé další zajímavosti. Snad vás naše nové propracovanější audio bude bavit!

Hysterektomie - zkušenost jedné z vás:

Eva Skalická

Při sdělení diagnózy mi bylo 40 let a byl to pro mě šok. Rakovina vaječníků je těžko zjistitelná a dost agresivní, takže jsem nejdřív nevěděla, jak je to rozsáhlé. Do operace jsem šla s tím, že jsem nevěděla, zda se neprobudím ještě s umělým vývodem kvůli napadení dalších orgánů. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
V roce 2019 mi byl zjištěn karcinom vaječníků. Musela jsem podstoupit operaci, při níž mi byla odstraněna děloha a vaječníky. Po tatínkovi jsem zdědila mutaci BRCA1, která zvyšuje i pravděpodobnost rakoviny prsu. Většina žen v rodině, které měly tuto mutaci, již zemřely v poměrně raném věku. Z druhé strany rodiny mám zase mutaci PALB2, kterou přenášela maminka. Ta zemřela když mi bylo 30 a jí 52 na gynekologický typ rakoviny. Moje výhledy byly tehdy tak dramatické, že jsem neřešila dělohu nebo reprodukci. To bylo to nejmenší zlo ze všeho. Řešila jsem kromě samotného přežití třeba mnohem více to, že po chemoterapii přijdu o vlasy. Koupila jsem si krásnou paruku. Chemoterapii jsem podstoupila v extrémně horkém létě a od té doby vím, jak pohodlné je mít ve vedru holou hlavu.
Eva Skalická

Ženství není o děloze

Operace za mě dořešila to, že děti prostě nebudou. Neměla jsem dlouho partnera a vnímala jsem určitý tlak věku a společnosti. Tímto pro mě bylo rozhodnuto a musela jsem se koncentrovat na něco jiného. Život toho nabízí hrozně moc a bez dětí má zase člověk více času a peněz na to realizovat se.

Ženy, které znám z pacientské organizace Veronica, řeší mnoho různých aspektů toho, jak se žije bez dělohy a vaječníků. Bojí se, že přijdou o své ženství. Tohle je z mého pohledu jinak. Ženství je pro mě v pohledu na svět, ve vyzařování a vnímání světa, ne o děloze. A musím říct, že žít bez menstruace je pro mě dost komfortní. Veronica sídlí v nemocnici u Apolináře. Pacienti se sem chodí pro informace i psychickou podporu. Lékaři hasí ty největší požáry a na toto mnohdy nemají čas. 

Vyšetření mutací a preventivní zákroky

Preventivní vyšetření z krve je možné podstoupit zdarma při rodinné anamnéze i jako samoplátce. Rozhodně to doporučuji.

Je důležité vědět, zda v rodinách bylo nějaké gynekologické rakovinné onemocnění. U nás je nosič BRCA1 tatínek, ale je stále zdravý, byť u mužů taky stoupá riziko třeba rakoviny prostaty nebo žaludku. Ale gen není tak ohrožující jako pro ženu. Pokud žena o predispozici ví, je podle mě snazší podstoupit preventivní zákroky jako mastektomie nebo odstranění vaječníků rovnou, než pak řešit agresivní nemoc. Sama jsem mastektomii taky podstoupila, protože u mě byla šance vypuknutí rakoviny prsu skoro 90 %.

K nějakému přeházení hodnot u mě myslím nedošlo, ty jsem měla poskládané už dřív. Ale člověk, když je konfrontovaný se smrtelností, přestane řešit spoustu věcí, leccos ztratí na dramatičnosti, na významu. Určitě jsem teď trochu větší střelec a při rozhodování méně váhám, protože nevím, jak dlouho ještě budu moci. Víc děkuju, že můžu. Mám teď plán pracovat odkudkoli, víc cestovat a nestrávit veškeré pracovní dny mezi čtyřmi stěnami.

Přinášíme vám osobní svědectví i odborné pohledy, které jsou nejen informativní a obohacující, ale taky podpůrné. Protože je fajn si někdy připomenout, že v tom nejsme samy. 

REPRODUKTOR

Témata dalších rozhovorů

Endometrióza

Diagnostika, možnosti léčby na míru a prevence
MUDr. Jan Kümmel a Misha Lebeda

IVF a asistovaná reprodukce

Inseminace, IVF, stimulace cyklu.
MUDr. Štěpán Machač a Ivana Bojtošová.

Hysterektomie

Život bez dělohy, operace a následná léčba
MUDr. Karel Fousek a Eva Skalická

Ztráta miminka

Samovolný potrat, interrupce
PhDr. Lucie Lebdušková a Klára Svobodová

Porodnické násilí

Neinformování, nerespektování přání, vyhrožování
Anna Štefanidesová a Anna Neumanová

První menstruace, menarché

První návštěva u gynekologa
Kamila Němečková a Barbora Chvátalová
březen 2024

Porody doma a porodní centra

Porodní domy, porodní asistenky a domác porody
MUDr. Ondřej Šimetka a Andrea Němcová
duben 2024

Bonusový rozhovor

Klára Šimáčková Laurenčíková
Rozhovor se zmocněnkyní vlády pro lidská práva.
duben 2024

Sexualita v mateřství

Sexuální spokojenost žen s malými dětmi
Mgr. Kristina Zemánková a Lilia Khousnoutdinova
květen 2024

Kojení

Laktační poradenství, podpora kojení v rámci systému zdravotní péče ČR
Josef Pavlovic a Julie Slocombe
červen 2024

Antikoncepce

Nehormonální a hormonální antikoncepce, STM
MUDr. Ludmila Lázníčková a Adéla Kazdová
červenec 2024