Endometrióza

Endometrióza

Endometrióza

“Menstruace prostě bolí, tak to vydrž” - toto slýchalo od matek a babiček hodně žen. Víte, že to tak být nemusí a že mohou být bolesti jiného původu? Nemoc zvaná endometrióza, tedy nezhoubné cysty zejména na vaječnících, postihují každou desátou ženu. Je to nejčastější onemocnění v plodném věku žen. Přesto se o ní stále ví dost málo - možná proto, že nezabíjí. Může ale ničit kvalitu života po dlouhé roky. Řekneme si, jaké jsou její příznaky a jak hledat odbornou pomoc, když jimi trpíte.

MUDr. Jan Kümmel

Rozhovor na téma endometrioza
Zástupce přednosty pro léčebnou péči na gynekologicko-porodnické klinice ve FN Ostravě-Porubě, má na starosti budování centra pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy.

Misha Lebeda

Rozhovor na téma endometrioza
Zakladatelka pacientské organizace Endo Talks, prosazující komplexní a dostupnou péči pro ženy s endometriózou. Organizaci založila doslova na nemocničním lůžku po operaci.

ENDOMETRIÓZA - názor odborníka:

MUDr. Jan Kümmel

MUDr. Jan Kümmel je zástupcem přednosty pro léčebnou péči na gynekologicko-porodnické klinice ve FN Ostravě-Porubě, má na starosti budování centra pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Diagnostika a příznaky

U endometriózy je zásadní včasná diagnostika a rozpoznání onemocnění. V Česku je toto bohužel stále problém a dojití k diagnóze je často na dlouhé lokte. Co jsou pro ženy varovné signály?

Pokud velké bolesti provázejí menstruaci pravidelně, je to určitě zásadní příznak. Kromě toho jsou to pak bolesti při sexu, někdy i marné snažení o těhotenství. Hodně varovné jsou potíže se stolicí během menstruace. To může být známka postižení střev endometriem. Pak taky existuje adenomyóza, ta se projevuje už od začátku reprodukčního věku velkými bolestmi při menstruaci. Je to postižení dělohy jako takové. 

Ženy s bolestí mnohdy přežívají dlouhé roky, ale na bolest si nikdy nelze zvyknout, to je mýtus. Funguje to přesně opačně a dochází k čím dál větší senzitivizaci i na drobné podněty. Slyšeli jsme všichni o formě mučení kapkou vody, kdy je nakonec bolest nesnesitelná. 

Existuje nějaká prevence?

Právě probíhá velká studie ohledně protizánětlivé diety jakožto prevence, výsledky teprve přinese. Endometrióza je někdy provázena intolerancí k lepku, laktóze nebo kávě, každá žena to má jinak. 

Teorií, jak endometrióza vzniká, je mnoho: uchycením menstruační krve, která kompletně neodtéká, hovoří se i o lymfatickém původu buněk endometria. Prý nemoc souvisí s odkladem reprodukce, ale tvrdá data k tomu nejsou. Zatím se to s jistotou bohužel neví. Proto také neexistuje nějaká jasná a doporučovaná prevence endometriózy. Víme, že funguje genetika - pokud menstruace bolela babičku i maminku, pak říkaly dceři, že to tak holt je a musí to vydržet, ta dcera pak ani neví, že má onemocnění, pokud nenatsane nějaká událost, která ji dovede k diagnóze. 

Pacientkám vždy říkám: co vám funguje, toho se držte, je to stará rada, ale platná. 
MUDr. J. Kümmel

Léčba na míru

Terapie by měla být individuální. Někdy se stane, že postižení samo odezní, ale mnohdy i rychle postupuje.

Velký rozdíl určuje fakt, zda žena chce být těhotná nebo už ne. Pokud nechce být žena těhotná, aplikuje se často jako první pomoc hormonální antikoncepce. Pacientky si někdy stěžují, že jim vlastně tento krok nikdo nevysvětlil. 

Druhá linie léčby je uvedení ženy do umělé menopauzy, navození přechodu. Zároveň je ale třeba ženě dodávat estrogen, aby třeba předčasně neřídly kosti. V případě nutnosti nastává i operační léčba, když je nález velký či třeba hrozí akutní ucpání střev, ztráta ledviny a podobně. Kombijnuje se běžně s hormony. Endometrióza zcela vyléčit nejde, ale jde odstranit její příčiny a držet v nemoc na uzdě. Po správné operaci je recidiva jen cca do 5 %.

Tím, že terapie má mnoho vrstev, mělo by být každé centrum pro léčbu endometriózy multioborové. Nejde jen o gynekologii a hormony, musíte být schopný operatér, který i tak potřebuje kolegy třeba z urologie (postižení sousedních orgánů, srůsty atd.). Je nutné mít v centru odborníky na bolest a rozhodně i fyzioterapeuty. Tak jsme zařízení u nás v Ostravě. Další centra jsou pak v Brně, Znojmě a Frýdku-Místku.

PODCASTY

Celé téma si můžete poslechnout v podcastu spojujícím oba pohledy na věc a některé další zajímavosti. Snad vás naše nové propracovanější audio bude bavit!

ENDOMETRIÓZA - zkušenost jedné z vás:

Misha Lebeda

Misha Lebeda je zakladatelka pacientské organizace Endo Talks, prosazující komplexní a dostupnou péči pro ženy s endometriózou. Organizaci založila doslova na nemocničním lůžku po operaci. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
První příznaky jsem pocítila až po porodech svých dvou dětí. Projevovaly se silným krvácením a bolestivostí, pak jsem začala krvácet i mimo menstruaci a to už jsem tušila, že je něco špatně. Postupně se přidal bolestivý sex a únava. Gradovalo to zhruba dva roky a můj manžel mě ponoukal, abych šla k lékaři. Sama jsem si myslela, že je to vlastně normální a menstruace prostě bolestivá je. Nakonec jsem tedy šla.
Misha Lebeda

Odložená operace

Přišla jsem ke svému porodníkovi, který mě hned poslal k odborníkovi na endometriózu. Měl zřejmě hned podezření. Specialista pak našel cystu, tehdy o velikosti pingpongového míčku. 

Operace pak ale byla na rok odložená kvůli covidu, až cysta nabyla velikosti pomeranče. V době covidu měly přednost jen diagnózy spojené s rakovinou a covidem.

Přidaly se postupně další potíže a velké bolesti. Panovalo dokonce podezření, že mám jinou diagnózu - adenomyózu. Nakonec jsem si musela termín operace vyloženě vydupat s tím, že jen ležím v posteli, jsem unavená a krvácím a nemůžu už takto fungovat. 

Bylo na tom vidět, že ta diagnoza není považovaná za tak zásadní, protože je chronická. Operace mi pomohla, přidala jsem si ještě psychoterapii a akupunkturu. 

Jiný přístup k sobě

Momentálně se cítím zdravě a mám radost, že mi nemoc nezasáhla do reprodukce a přišla až po dětech. Rozhodně jsem ale změnila přístup sama k sobě. Víc teď vnímám svůj cyklus. Naprosto cítím, kdy ovuluji a kterým vaječníkem, nebo cítím kdy přichází menstruace.

Mýtus o bolestivé menstruaci se přenáší z matky na dceru. Pokud se dívka nedozví, že bolest může indikovat vážnější problém, pak o tom nepřemýšlí. Samozřejmě, analgetika mohou pomoci, ale zásadní jsou věci, které ke křečím vedou. Třeba neuvolněné a neaktivované pánevní dno nebo stres.

Varovný signál je, když bez analgetika nemůžeme při menstruaci fungovat a jsme omezené v denních činnostech. Za sebe doporučuji hledat zdroje bolesti, snažit se pomoci odpočinkem, bylinkami, napářkou.

Normálně fungovat nebo menstruační volno?

Časté sdělení reklam zní: vemte si tento tampon nebo tyto menstrauční kalhotky a fungujte jako normálně. Což je podle mě taky dost extrémní, protože určitý oddych by žena při menstruaci mít měla. 

S menstruačním volnem je to složité, může sekundárně ještě víc zatížit ženy na trhu práce a zvýšit gender pay gap. Spíš bych to viděla tak, aby ženy měly větší podporu systému při řešení bolestivé menstruace. Volno by si pak ženy vybíraly na základě nějaké konkrétní diagnózy vedoucí k bolestem: např. hormonální nerovnováha, ademomyóza nebo endometrióza. Ženy by chodily více na preventivní prohlídky a řešilo by se to zásadní, čili proč je jim špatně.

Endo Talks: osvěta a boj za komplexní péči

Jaké společenské změny prosazuje pacientská organizace Endo Talks? Letos na jaře proběhly kulaté stoly s politiky, které zajišťuje Markéta Pekarová Adamová.

Potřebujeme začít chápat endometriózu jako závažné onemocnění, které se vyskytuje častěji než rakovina prsu. Potom potřebujeme úpravu úhradového systému tak, aby bylo zajištěno proplácení komplementární péče: čínská medicína, léčba bolesti, fyzioterapie nebo psychoterapie, asistovaná reprodukce atd. Nestačí jen hormonální léčba nebo operace, kterou dokáže zajistit gynekolog a chirurg. Snažíme se pomáhat s prosazením tohoto mezioborového přístupu. V tuto chvíli máme v Česku pět takových center, bylo by jich však potřeba dvakrát tolik. 

To, co jsme s Endo Talks zatím zvládli (podcast, pochody EndoMarch, hovory s lékaři i politiky), mi ukázalo magii týmu a to, co se děje, když mají lidi stejný cíl. Nemoc mi taky ukázala, že kromě kamarádů a rodiny, je potřeba kolem sebe mít i terapeuty a kouče, když jde do tuhého. 

Přinášíme vám osobní svědectví i odborné pohledy, které jsou nejen informativní a obohacující, ale taky podpůrné. Protože je fajn si někdy připomenout, že v tom nejsme samy. 

REPRODUKTOR

Témata dalších rozhovorů

Endometrióza

Diagnostika, možnosti léčby na míru a prevence
MUDr. Jan Kümmel a Misha Lebeda

IVF a asistovaná reprodukce

Inseminace, IVF, stimulace cyklu.
MUDr. Štěpán Machač a Ivana Bojtošová.

Hysterektomie

Život bez dělohy, operace a následná léčba
MUDr. Karel Fousek a Eva Skalická

Ztráta miminka

Samovolný potrat, interrupce
PhDr. Lucie Lebdušková a Klára Svobodová

Porodnické násilí

Neinformování, nerespektování přání, vyhrožování
Anna Štefanidesová a Anna Neumanová

První menstruace, menarché

První návštěva u gynekologa
Kamila Němečková a Barbora Chvátalová
březen 2024

Porody doma a porodní centra

Porodní domy, porodní asistenky a domác porody
MUDr. Ondřej Šimetka a Andrea Němcová
duben 2024

Bonusový rozhovor

Klára Šimáčková Laurenčíková
Rozhovor se zmocněnkyní vlády pro lidská práva.
duben 2024

Sexualita v mateřství

Sexuální spokojenost žen s malými dětmi
Mgr. Kristina Zemánková a Lilia Khousnoutdinova
květen 2024

Kojení

Laktační poradenství, podpora kojení v rámci systému zdravotní péče ČR
Josef Pavlovic a Julie Slocombe
červen 2024

Antikoncepce

Nehormonální a hormonální antikoncepce, STM
MUDr. Ludmila Lázníčková a Adéla Kazdová
červenec 2024