#GOATOUT
MeDIA
Birthing couches are now in many Czech and Slovak hospitals. There is a lot of coverage in popular magazines, TV programmes, newspapers as well as professional medical journals.
- FN ostrava -
FN Ostrava jako první v ČR představila „porodnický gauč“ pro maximální podporu přirozených porodů.
Jeden z porodních pokojů Gynekologicko- porodnické kliniky LF OU a FN Ostrava je nově vybavený variabilním porodnickým gaučem, který nahradil klasické porodní lůžko, tzv. „kozu“. Pomůcka maximálně podporuje přirozené porody. Klinice jí daroval Nadační fond Propolis 33.
O existenci variabilního porodnického gauče ví přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky LF OU a FNO doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA už přes dva roky. „Inspirovali jsme se v Anglii, kde se „gauč“ běžně užívá v porodních domech a centrech, navázali s nimi kontakt a nechali si popsat jejich zkušenosti. Vycházel jsem i ze své dlouhodobé zahraniční zkušenosti. V Česku je toto první kousek,“ řekl krátce poté, kdy porodní postel osobně, s asistencí dárkyně Lilie Khousnoutdinové, do porodního pokoje nainstaloval.
Šimetka dále doplňuje: „Porodnický gauč je skvělý v tom, že maximálně podporuje zaujímání přirozených poloh v průběhu porodu, umožňuje se ženě více uvolnit a celkově tak zvyšuje šanci na nekomplikovaný porod. Přispívá taky k větší pohodě rodící ženy a umožňuje větší blízkost partnera či jiné doprovodné osoby. Koza, jak se klasickému porodnickému lůžku říká, toto neumožnuje, ta má spíše jiné užití“ popsal Šimetka.
Jeho slova potvrzuje Lilia Khousnoutdinova, zakladatelka Nadačního fondu Propolis 33, a dodává: „Když mě v srpnu za NF Propolis33 oslovil docent Šimetka, netušila jsem, jak rychlého spádu naberou pozitivní inovace, které plánoval. Mezi nimi bylo i vybavení porodního pokoje porodním gaučem. Slovo dalo slovo a mě bylo ctí gauč pořídit a osobně přivézt z Anglie až do Ostravy. Mám radost, že se tato změna děje na jednom z největších perinatologických pracovišť v ČR“.
Při příležitosti slavnostního předání daru proběhla i přednáška Lilie Khnousnoutdinové o „Aktivním vertikálním porodu“, tématu, kterému se dlouhodobě věnuje a studovala jej mimo jiné u Michela Odenta nebo Janet Balaskas v Anglii.
„Držím FN Ostrava pěsti a věřím, že jejich zkušenosti budou dobrou referencí pro další pracoviště, která se vydají cestou podpory fyziologických porodů i skrze přizpůsobení porodních pokojů potřebám a komfortu rodící ženy“ uzavřela zakladatelka NF Propolis33, který se zaměřuje na podporu různých ženských témat.
Docent Šimetka neskrýval z pořízení nové pomůcky obrovskou radost. „Je to pro mě slavnostní okamžik a já věřím, že i příklad pro ostatní“. Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava podporuje přirozené porody, včetně porodů do vody.
- read the articles -
- prosinec 2023 - ze zdravotnictví -
Sociálními sítěmi se v minulých dvou týdnech doslova prohnala akce „Kozaven“. Šlo o výměnu „kozy“, tzn. klasické porodnické postele za porodnický gauč, jednoduchou pomůcku, která více podporuje přirozený porod. Video z říjnové akce vidělo na sociálních sítích více než 500 tisíc lidí. Zároveň se spustil zájem z mnoha porodnických pracovišť v České republice i Slovenska. Jde o nový trend v českém porodnictví? Na to jsme se zeptali přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde byl první gauč instalován.
Porodnické lůžko jste v ostravské porodnici vyměnili za porodnický gauč, jaké z toho plynou benefity pro rodící ženu?
A má gauč nějaké výhody či nevýhody pro porodní asistentky a porodníky?
Jste úplně první porodnicí, která tento gauč má a používá, kde jste se inspirovali a co vás k tomu vedlo?
Můžeme si porodní gauč představit jako ten v obýváku, nebo vypadá jinak?
Proč jsou vertikální polohy vhodnější pro porod?
A jak vlastně rodily ženy v historii?
Zpět ke gauči. Co se stane, pokud u porodu vzniknou nějaké komplikace?
Zní to vše velmi jednoduše. Jak je to ale v praxi?
Máte zkušenosti s ošetřováním porodních poranění na gauči? Nějak si to neumím představit.
Jakým způsobem v porodnici FN Ostrava ještě podporujete přirozené porody, kromě toho, že máte porodní gauč?
- PŘÍBĚH RODIČKY z gauče ve fn oSTRAVA -
Žena byla přijata v noci s odtokem plodové vody a počátečním porodem v termínu porodu, měla v plánu využít buď vanu nebo porodnický gauč. Šlo o její druhý porod. Po přijetí dostala vaginální napářku, po které se porod rozběhnul velmi hezky. A dříve, než došlo na použití vany, porodila s porodní asistentkou v poloze na čtyřech na gauči.
Narodil se chlapeček s váhou 3700 gramů. Miminko bylo od začátku s maminkou, ošetřeno na jejím břiše, porodila se placenta a následovala revize porodních cest v jednoduché poloze na gauči. Nebylo shledáno žádné poranění a krátce poté již trávila celá nová rodina společný čas na gauči.
Sama rodička i její partner následně uvedli, že ve srovnání s prvním porodem byl tento porod výrazně lepší. Jednak gauč přirozeně naváděl ženu do vertikální polohy, porod tak byl méně bolestivý a nemusela si lehat na záda, což byla poloha, která jí nedělala dobře ani v těhotenství. Manžel si zase velmi pochvaloval, že hne po porodu mohla být celá rodina spolu, neboť gauč je dostatečně široký na to, aby se na něj vlezli všichni tři.
- předvánoční porodní soireé 2023 -